Jak nauczyć się Porozumienia bez Przemocy (NVC)?
Przegląd dostępnych form uczenia się
Porozumienie bez Przemocy (NVC) jest podejściem do komunikacji, które opiera się na wzajemnym szacunku, empatii i szczerości. Gdy je poznałam, zupełnie inaczej zaczęłam postrzegać zachowania innych ludzi, zmienił się mój stosunek do silnych emocji oraz do konfliktów. Zaczęłam inaczej słuchać i inaczej mówić o tym, co dla mnie ważne. Dzięki temu mogłam wreszcie zacząć żyć życiem, które odzwierciedla moje wartości i przybliża do relacji o takiej jakości, która mnie wreszcie satysfakcjonuje.
Dzieląc się Porozumieniem bez Przemocy spotykam dużo osób, które są dopiero na początku swojej ścieżki. Często pytają one:
– Od czego zacząć poznawanie NVC i jak zwiększać swoje umiejętności?
– Co robić, by teorię przekuć w praktykę?
Zapewne, każdy ma swoją ścieżkę i dużo zależy od tego, w jaki sposób uczysz się najlepiej i jakie masz możliwości (finansowe, geograficzne, czasowe, itp.). W tym artykule pokażę Ci różne sposoby, z których możesz wybrać te, które najbardziej Ci przypadną do gustu.
Moje początki w NVC
Ja zaczynałam od nagrań wideo Marshalla Rosenberga – pewnego dnia koleżanka pożyczyła mi serię czterech godzinnych wykładów, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Od razu postanowiłam, że pewnego dnia ja również będę umieć porozumiewać się w ten sposób! Co więcej, będę w tym podejściu wspierać także innych! Zatem, po obejrzeniu nagrań, zapisałam się do trzyletniej szkoły trenerów komunikacji opartej na empatii prowadzonej wtedy przez Dojrzewalnię Róż, gdzie poznałam teorię oraz praktykowałam razem z dziewczynami z grupy, a w międzyczasie czytałam książki. Następnie, zaczęłam brać udział w Europejskim Festiwalu NVC (co roku w innym kraju), zapisywałam się na wszelkie warsztaty z trenerami z Polski i zagranicy oraz spotykałam się z moimi grupkami empatii.
Książki, nagrania audio i wideo, artykuły na blogach, warsztaty, spotkania i przyjaźnie z ludźmi, którzy praktykują NVC, wspólne projekty – to wszystko ma stałe miejsce w moim życiu. Moja nauka wciąż trwa i mam wrażenie, że nigdy się nie skończy, gdyż z każdym zejściem głębiej odkrywam nowe obszary.
Jak się nauczyć NVC?
Wiedzę i umiejętności z zakresu NVC możesz pogłębiać na wiele różnych sposobów. Poniżej wymieniam kilka z nich.
Jeśli chcesz, najpierw wykonaj quiz, który pomoże Ci poznać Twoje preferencje.
- Książki – w języku polskim jest dużo fajnej literatury mówiącej o Porozumieniu bez Przemocy w różnych obszarach życia, i wciąż wydawane są kolejne pozycje. Warto zacząć od książek Marshalla B. Rosenberga a następnie stopniowo sięgać również do innych autorów i autorek. Listę polecanych przeze mnie książek możesz pobrać poniżej.
- Nagrania wideo – świetnym uzupełnieniem książek są coraz powszechniej dostępne filmy z prezentacjami i wykładami różnych trenerów NVC. Jeśli znasz angielski, to polecam m.in. darmową platformę z nagraniami na stronie Empathic Way Europe. Jak pisałam wyżej, ja swoją przygodę z NVC zaczęłam od nagrań wykładów Marshalla B. Rosenberga – kilka z nich jest już dostępnych z polskim tłumaczeniem, jak np. TEN. Na YouTubie możesz też znaleźć wykład Liv Larsson o wstydzie.
- Nagrania audio – świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują, są kursy audio Marshalla B. Rosenberga dostępne w języku angielskim. Powoli zaczynają też pojawiać się podcasty w temacie NVC.
- Strony internetowe, fanpage i grupy na Facebooku – cennym źródłem informacji są artykuły publikowane na różnych stronach internetowych oraz obserwowanie profili osób dzielących się NVC na Facebooku. A żeby być na bieżąco, zachęcam do dołączenia do grup zrzeszających osoby zainteresowane NVC – toczą się tam ciekawe dyskusje, ogłaszane są warsztaty i najnowsze artykuły. Listę interesujących stron znajdziesz TUTAJ.
- Otwarte szkolenia grupowe – poznawanie NVC poprzez szkolenia w różnymi trenerami pokaże Ci różne perspektywy oraz pomoże ugruntować wiedzę i umiejętności. Aktualną listę szkoleń i warsztatów oferowanych przeze mnie znajdziesz w zakładce „Wydarzenia”. Szkolenia z zakresu NVC oferowane przez innych trenerów działających w całej Polsce znajdziesz natomiast na stronie NVC Info.
- Szkolenia indywidualne – jeśli nie lubisz uczyć się w grupie a preferujesz podejście indywidualne, polecam szkolenia 1 na 1. Masz wtedy trenera/trenerkę pod ręką, program jest dopasowany do Twoich potrzeb i do Twojego tempa, Ty decydujesz też w jakich porach odbywają się spotkania. Tego typu szkolenia prowadzę zarówno na żywo w Warszawie, jak i przez Skype, dzięki czemu ta forma uczenia się jest dostępna dla każdego, również dla osób, które mieszkają poza Polską. Jeśli chcesz się umówić na pierwszą sesję, możesz to zrobić TUTAJ.
- Szkolenie zamknięte w Twoim miejscu pracy – jestem zapraszana do różnych firm i organizacji pozarządowych, które cenią dobrą współpracę, efektywne rozwiązywanie konfliktów oraz umiejętność słuchania. Szkolenia z komunikacji empatycznej, które wspierają pracowników w dobrej komunikacji oraz zarządzaniu emocjami, zamawiane są coraz częściej. Sprawdź w swoim dziale HR lub porozmawiaj z szefem/szefową, czy nie dałoby się zorganizować szkolenia z NVC.
- Kursy online – idealne dla osób, które lubią uczyć się we własnym tempie i mają wewnętrzną motywację, by przerabiać materiał samodzielnie. Takie kursy są często dużo tańsze niż szkolenia stacjonarne i fajnie porządkują wiedzę. Jeśli szukasz kursu online dla siebie, może zainteresuje Cię kurs „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą” zawierający wszystkie podstawowe informacje o NVC i mnóstwo praktycznych ćwiczeń.
- European NVC Summerfestival albo inne dłuższe wyjazdy NVC – gorąco polecam udział w wakacyjnych spotkaniach osób zainteresowanych stosowaniem Porozumienia bez Przemocy w życiu codziennym oraz zajmujących się szerzeniem NVC i empatii. Festiwale trwają zazwyczaj około tygodnia i są organizowane w formule bliskiej Open Space. Europejski Festiwal NVC organizowany jest od 2004 roku i jest świetną okazją by przekonać się jak to jest, gdy otaczają Cię osoby, które cenią empatię i szczerość!
- Grupa empatii oraz grupa ćwicząca NVC – w wielu miastach funkcjonują grupy empatii bądź grupy praktykujące NVC. Sprawdź, czy czegoś nie ma w Twoim mieście i dołącz. Bogata jest także oferta online. Jeśli masz ochotę dołączyć do takiej grupy, sprawdź najbliższy termin mojej grupy ćwiczącej NVC „NVC w praktyce”.
- Prywatna grupa empatii/empatyczna dwójka – warto mieć do dyspozycji swoją własną grupę. Wystarczy dobrać się w parę lub trójkę i spotykać raz w tygodniu/miesiącu na godzinę/dwie. Jeśli nie znasz nikogo, kto może do ciebie dołączyć zapytaj na którejś z grup na Facebooku, na pewno znajdzie się ktoś chętny. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym, jak zaplanować takie spotkania, polecam lekturę artykułu Własna grupa empatii – czy warto ją mieć? oraz Sztuka słuchania z empatią.
- Pisanie dziennika empatii – systematyczne prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz to, co się dzieje w Twoim życiu i przekładasz swoje myśli na uczucia i potrzeby, to jedna z podstawowych praktyk, do których zachęcane są osoby, które zgłębiają NVC. Bardzo polecam! O czym można pisać? Na przykład o tym, co się dziś wydarzyło, jakie potrzeby zostały dziś zaspokojone a jakie niezaspokojone, za co jesteś sobie wdzięczny/wdzięczna, jak zareagowałeś/zareagowałaś w trudnej sytuacji i co możesz zrobić inaczej w przyszłości, itp.
A jak jest u Ciebie? Od czego Ty zacząłeś/zaczęłaś swoją przygodę z NVC? Jeśli masz ochotę, podziel się tym w komentarzu.
Zrób QUIZ TUTAJ
Pobierz checklistę z polecanymi książkami NVC.
Autorka: Magdalena Malinowska-Berggren
Certyfikowana trenerka NVC
Wspieram w budowaniu satysfakcjonującego życia i dobrych relacji, prywatnych i zawodowych, poprzez szkolenia indywidualne i grupowe pogłębiające umiejętność skutecznej komunikacji. Inspiruję do szczerego dawania informacji zwrotnych oraz otwartości na perspektywę innych osób. Pomagam we wdrażaniu Porozumienia bez Przemocy (NVC) m.in. w związkach, firmach i w organizacjach pozarządowych. Pracuję głównie z osobami, które pragną czerpać radość i spełnienie z autentycznych relacji z innymi. Jestem w trakcie procesu certyfikacji w The Center for Nonviolent Communication (CNVC).
Moje działania oparte są o Porozumienie bez Przemocy (NVC), którego twórcą jest Marshall B. Rosenberg, o metody edukacji pozaformalnej oraz podejście Coaching for Transformation. Prowadzę firmę Empathic Way (www.empathicway.pl), w ramach której propaguję Porozumienie bez Przemocy (NVC) oraz rozpowszechniam szczere i jasne wyrażanie siebie oraz słuchanie innych z szacunkiem i empatią. Przez dwa lata prowadziłam Warszawską Grupę Empatii, oferuję regularne warsztaty grupowe i szkolenia indywidualne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Jestem autorką kursu online „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą”.
Porozumienie bez Przemocy poznałam w 2010 roku i „przepadłam” na zawsze. Trenerki i trenerzy, od których uczyłam się Porozumienia bez Przemocy to m.in.: Miki Kashtan, Robert Gonzales, Gina Lawrie, Yoram Mosenzon, Roxy Manning, Sabine Geiger, Kay Rung, Liv Larsson, Joanna Młynarz, Lucyna Wieczorek, Ewa Orłowska, Pernille Plantener, Towe Widstrand, Shona Cameron, Deborah Bellamy, Joachim Berggren, Carl Plesner, Aga Rzewuska-Paca, Marta Kułaga i Magdalena Sendor.