Zatrzymanie się na trzech pierwszych krokach NVC (obserwacjach, uczuciach i prośbach) może sprawić, że druga osoba „usłyszy” głównie „zranione uczucia” i „zignorowane potrzeby”, i przez to mogą pojawić się wzajemne zarzuty, czy obwinianie się. Ta osoba może też pomyśleć lub powiedzieć: „I co z tego?”, „Co ja Ci zrobiłem/zrobiłam?”, „Czego znowu ode mnie chcesz?”, itp. Dlatego oprócz nazwania obserwacji, uczuć i potrzeb, warto powiedzieć o tym co chcesz, żeby się w związku z tym zdarzyło.

Zazwyczaj nie przychodzi to łatwo, gdyż część z nas od dzieciństwa przyzwyczajona jest do proszenia nie wprost, licząc na to, że inni się domyślą, zwłaszcza jeśli im na nas zależy…

Celem tego quizu jest usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy o jasnym formułowaniu próśb, oraz wskazanie obszarów do rozwoju. Możesz do niego podchodzić tyle razy, ile masz ochotę.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę o prośbach i rozwinąć umiejętność ich formułowania, zajrzyj do Modułu 9. kursu online „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą”.

Poza tym, zachęcam do dołączenia do mojego Newslettera TUTAJ, by być na bieżąco z tym, co oferuję.

Quiz zawiera 12 pytań.

Baw się dobrze!

Magdalena Malinowska-Berggren
Certyfikowana trenerka NVC