Czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia? W poszukiwaniu miłości

Przeczytaj gościnny artykuł Magdaleny Gołdy, która specjalnie dla Empathic Way podzieliła się swoim doświadczeniem dotyczącym szukania drugiej połówki…

Zapraszam do lektury!

————————————–

Coraz częściej mówi się, że tym czymś, co uszczęśliwia ludzi najbardziej na świecie, są dobre relacje z innymi. Wskazuje na to wiele badań. Jak twierdzi psychiatra Robert J. Waldinger, kierownik naukowy wieloletnich badań nad szczęściem i profesor na The Harvard Medical School, to poziom jakości naszych relacji ma większe znaczenie dla naszego zdrowia i życia niż poziom cholesterolu 😉

Mimo że sporo narzeka się na czasy, w których żyjemy, ja osobiście – mając codziennie styczność z osobami, które chcą zmiany w swoim życiu – jestem optymistką. Jako coach pracujący z ludźmi widzę, że coraz więcej osób nie godzi się na bylejakość i chce nauczyć się brać sprawy w swoje ręce.

Coraz więcej osób wybiera świadomy styl życia i zaczyna doceniać jakość bliskich relacji. Takie wartości, jak miłość, bliskość i połączenie z innymi na znacznie głębszym poziomie niż bycie „znajomymi na Facebooku” to codzienność moich klientów.

Chcesz znaleźć miłość?

Kiedy jednak na sesję przychodzi osoba, która mówi: „chcę znaleźć miłość”, przyznam, że stawia mnie w kłopotliwej sytuacji. Nie da się bowiem z poszukiwań miłości zrobić coachingowego celu. Tego typu sytuacji było jednak tak dużo, że postanowiłam zbadać ten temat najrzetelniej jak potrafię, korzystając z całej dostępnej, aktualnej wiedzy, z własnego doświadczenia, kreatywności i wszelkich innych zasobów, które posiadam. Tak właśnie powstał internetowy kurs „Jak znaleźć miłość”, którego jestem autorką. Przygotowałam go w kooperacji ze znanym i cenionym coachem, Michałem Pasterskim z Life Architect.

Poszukiwanie miłości a NVC

Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić jedną sprawą, którą poruszam w tym kursie. Trenerka komunikacji empatycznej i współtwórczyni tego bloga, Magdalena Malinowska, poprosiła mnie, bym podzieliła się z Wami swoim doświadczeniem związanym z poszukiwaniem miłości w kontekście Porozumienia bez Przemocy (NVC), z którym – jak zakładam – Czytelnicy tego bloga są już nieco zaznajomieni.

Po czym poznam, czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia?

Naszym tematem jest dzisiaj rozwiązanie dylematu, jaki często mają osoby poszukujące miłości: po czym poznam, czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia?

Jestem sobie w stanie wyobrazić, że kiedy długo jesteśmy singlem i chcemy ten status zmienić, odpowiedź na powyższe pytanie może przysparzać trudności. Znam to z własnego doświadczenia. Znam to z doświadczenia moich klientów. Przedłużające się i ciążące nam już singlostwo sprawia, że zaczynamy się gubić w wyborze partnera. Wyrzucamy sobie, że pewnie byliśmy dotąd zbyt wybredni, skoro nikt nam nie podpasował albo – druga strona medalu – w desperacji zaczynamy na poważnie rozważać „kandydatury”, których nie wzięlibyśmy pod uwagę jeszcze jakiś czas temu, przeczuwając, słusznie skądinąd, że to nie jest osoba dla nas.

Poznasz to po sobie!

W takim stanie ducha na moich sesjach pojawia się sporo klientów. Co wówczas im proponuję? Zmianę myślenia, zmianę wektora poszukiwań: po czym poznam, że dana osoba jest dla mnie odpowiednia? Poznasz to po sobie. Jeśli i Ty kogoś szukasz, to dzisiaj proponuję Ci: sprawdź najpierw, kim jest osoba, która szuka.

Uświadomienie sobie, co jest dla Ciebie ważne (kim jest osoba, która szuka), ma wiele zalet:

  • zaczynasz żyć bardziej świadomie
  • masz większą motywację do działania
  • oszczędzasz czas, bo nie pakujesz się w sytuacje, które wiesz, że nie są dla Ciebie dobre.

Dokąd chcesz zajść?

Jest taki piękny cytat z „Alicji z Krainy Czarów”. To fragment rozmowy Alicji z Kotem Dziwakiem, która toczy się mniej więcej tak:

Alicja pyta:

– Przepraszam, czy mógłby mnie pan poinformować, którędy powinnam pójść?

Kot na to:

– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd chciałabyś zajść.

Ale Alicja jest jeszcze młoda i niedoświadczona, i odpowiada:

– Właściwie wszystko mi jedno.

Na co Kot:

– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Jakie są Twoje wartości i potrzeby?

Zastanów się teraz przez chwilę, czy Ty wiesz, dokąd pragniesz dojść? Kiedy mówię: poznaj to po sobie, mam na myśli zarówno: dowiedz się, kim jesteś, jak i sprawdź, jakie są Twoje potrzeby, jakie są Twoje wartości. Niech Ci nie będzie wszystko jedno, tak jak Alicji. Jesteś już Dużą Dziewczynką, Dużym Chłopczykiem. Możesz wziąć życie w swoje ręce. Zastanów się więc teraz, czy wiesz, co jest dla Ciebie ważne:

  • jakie są Twoje wartości?
  • jakie są Twoje potrzeby?
  • czego szukasz w drugim człowieku?
  • jakichś konkretnych cech?
  • a może wspólnych pasji?
  • albo może ważne jest dla Ciebie, żebyście wyznawali te same wartości?

Zrozum mnie dobrze, nie chodzi mi o to, żebyś stworzył/stworzyła sobie szablon partnera, bo będzie to niepraktyczne rozwiązanie. Prawdopodobnie mało kto się wówczas do niego zmieści. Chodzi tu raczej o pewien „big picture”, o obraz z lotu ptaka, w oparciu o to, co jest dla Ciebie ważne. Tego obrazu nie stworzysz, jeśli najpierw nie poznasz siebie, nie uświadomisz sobie, czego naprawdę chcesz, bez czego nie wyobrażasz sobie życia.

Czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia Empathic Way

Kilka ćwiczeń dla Ciebie

Spójrz na to od strony potrzeb i po przeczytaniu tego tekstu, spróbuj pobawić się przez chwilę. Poniżej zamieszczam propozycję wykonania kilku ćwiczeń.

Będziesz potrzebować listy potrzeb wg NVC (możesz ją pobrać przy zapisie na newsletter Empathic Way TUTAJ), która pomoże Ci zorientować się, które Twoje potrzeby są zaspokojone, a które nie. Dość łatwo odkryjesz również, co ważnego kryje się za tymi zaspokojonymi, jak i niezaspokojonymi potrzebami.

Dla singli i singielek

Jeśli jesteś singlem/singielką, który/która szuka satysfakcjonującej miłosnej relacji, możesz popracować z listą potrzeb w następujący sposób: przeanalizuj, które z potrzeb nie są zaspokojone i chciałbyś/chciałabyś je zaspokajać w relacji. Następnie zadaj sobie pytanie: w jaki sposób chciałbym/chciałabym je zaspokajać? Co musiałoby się stać, bym mógł/mogła zaspokajać te potrzeby w taki sposób, w jaki… potrzebuję? 🙂

Dla osób będących w relacji

Jeśli jesteś w relacji intymnej, ale masz wątpliwości, czy jest dla Ciebie odpowiednia, spróbuj w ten sposób: zaznacz na liście potrzeb te z nich, które chcesz zaspokajać w tej relacji. Następnie dwoma różnymi kolorami zaznacz te, które faktycznie zaspokajasz oraz te, których nie zaspokajasz. Następnie, mając to wszystko przed oczami, możesz świadomie zdecydować, co dalej. Czy chcesz porozmawiać z partnerem/partnerką o tym, jak może Ci w tym pomóc? Czy może okaże się, że są inne strategie na zaspokojenie danej potrzeby? (Strategie – czyli inne SPOSOBY, na które możesz daną potrzebę zaspokoić, a wierz mi, jest ich baaardzo wiele, tyle, ile zdołasz wymyślić).

A może zechcesz zapytać partnera/partnerkę o to samo: jakie są jego/jej potrzeby, te zaspokojone i niezaspokojone, i wymienić się wiedzą na temat samych siebie? Może to być dla Was obojga duża szansa do rozwoju jako pary. Albo może się okazać, że dojdziecie do wniosku, że nie jesteście dla siebie. Sprawdź.

Miej świadomość swoich zmieniających się potrzeb

Na różnych etapach życia Twoje potrzeby mogą się zmieniać. Zmienią się priorytety. Zmienią się strategie. Czasem coś, co było bardzo ważne pół roku temu, jest już mniej istotne, bo zmieniają się okoliczności, Ty się zmieniasz. Dlatego tak ważne jest, by pozostawać przytomnym i świadomym swoich potrzeb dzień po dniu. Ba! Chwila po chwili.

Bardzo zachęcam Cię do tego, by zaprzyjaźnić się ze swoimi potrzebami. Zyskasz dzięki temu ogromną samoświadomość, która będzie procentować w Twoim życiu na każdym kroku, w każdej jego dziedzinie, nie tylko miłosnej. Podobne ćwiczenie jak wyżej opisane możesz sobie zrobić i do innych ważnych sfer życia – pracy, przyjaźni, hobby. Korzyścią takiego podejścia będzie również to, że staniesz się bardziej uważną osobą. Bardziej uważną na siebie, ale i na innych.

Wartości i potrzeby to drogowskazy

Pamiętaj, że Twoje wartości i Twoje potrzeby to drogowskazy na Twojej drodze. Ilekroć się zgubisz, jak Alicja, ilekroć będziesz mieć wrażenie, że nie wiesz, jaką decyzję podjąć – spoglądaj na swoje drogowskazy. One są tam po to, by pomóc Ci iść przez życie z autentyczną radością.

W takim stanie spójności z samym/samą sobą doskonale będziesz wiedzieć, po czym poznać, czy dana osoba jest dla Ciebie. Zawsze będziesz poznawać to po sobie. I będzie to dla Ciebie źródłem niewyczerpanej satysfakcji z życia.

I tego Ci życzę!

Magdalena Gołda

Autorka artykułu:

Czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia Magdalena GołdaMagdalena Gołda – coach, blogerka, autorka kursu dla singli „Jak znaleźć miłość”. Pracuje z klientami również indywidualnie, przeważnie w obszarze relacji, komunikacji, pobudzania kreatywności i rodzicielstwa. Medytuje, joguje, jeździ na rowerze, gra na bębnach. Żeby się pobudzić, staje na głowie i pije yerba mate. Kiedy szuka wyciszenia, zamyka się w kapsule floatingowej albo wyjeżdża w góry.

https://magdalenagolda.com/
FB Magdy: https://www.facebook.com/halozycie/

Jeśli szukasz miłości, polecamy kurs Magdy “Jak znaleźć miłość?”

Link do kursu: https://lifearchitect.pl/kursy/jak-znalezc-milosc/

Czy ta osoba jest dla mnie odpowiednia Empathic Way