Pierwszy Polski Festiwal NVC przeszedł właśnie do historii i mam wrażenie, że rozpoczął się nowy rozdział w życiu polskiej społeczności osób, którym Porozumienie bez Przemocy jest bliskie i które dzielą się nim w całym kraju.

Mam w sobie ogrom wdzięczności dla wszystkich uczestników i uczestniczek za to, że nam zaufali i podeszli z entuzjazmem do formy spotkania, którą zaproponowałyśmy – bez Was ten Festiwal nie miały sensu! Jestem też wdzięczna osobom, razem z którymi ten Festiwal zorganizowałam – Beacie Kosiackiej, Izie Nowaczyk i Asi Nowickiej, bez których ta inicjatywa nie zostałaby doprowadzona do końca (kilka razy byłyśmy blisko rezygnacji…) oraz Dominice Jasińskiej, która wsparła nas podczas Festiwalu biorąc na siebie facylitację wieczornych kręgów – dzięki temu poziom stresu opadł mi prawie do zera :). Natomiast cudowne zdjęcia z Festiwalu możecie oglądać dzięki uprzejmości Maćka Kołacza!

Czego doświadczyłam podczas tych czterech dni? Radości, inspiracji, bliskości, zrozumienia, empatii, wspólnoty, wsparcia, zaufania, połączenia, ekscytacji, wzruszenia…

Miałam możliwość m.in.:

  • zgłębić tematy, nad którymi się nigdy wcześniej nie pochylałam;
  • zobaczyć na żywo osoby, które znałam dotąd jedynie z mediów społecznościowych;
  • porozmawiać od serca i podzielić się tym, co dla mnie ważne;
  • pośmiać się razem i spędzić miło czas;
  • pograć na bębnach :);
  • doświadczyć współpracy i samoorganizacji grupy oraz piękna bezinteresownego dawania i brania…

 

Wszechogarniająca atmosfera otwartości, ciekawości, życzliwości i akceptacji ujęła moje serce i już nie mogę się doczekać spotkania za rok. Tak, robimy drugą edycję festiwalu w 2018 roku! Szczegóły podamy wkrótce.

A teraz kilka słów o samym Festiwalu…

 

Polski Festiwal NVC

Ideę Polskiego Festiwalu NVC oparłyśmy o doświadczenia zgromadzone podczas udziału w Europejskim Festiwalu NVC (w tym roku jadę tam po raz piąty!). Z założenia ma to być coroczne spotkanie wszystkich osób zainteresowanych stosowaniem Porozumienia bez Przemocy w życiu codziennym oraz zajmujących się szerzeniem NVC i empatii w całej Polsce.

Zapraszamy zarówno osoby doświadczone, które chcą się dzielić swoją wiedzą i mieć wkład w budowanie społeczności, jak i osoby początkujące, dopiero rozpoczynające przygodę z NVC, chcące głownie uczestniczyć w ciekawych warsztatach  i doświadczyć tego jak działa Porozumienie bez Przemocy w „realu”.

 

Współodpowiedzialność i współtworzenie

Festiwal opiera się na zasadzie samoorganizacji i współodpowiedzialności. My jako organizatorki zapewniamy miejsce i ramy czasowe, zaś wszyscy razem wypełniamy je treścią. My dbamy o komfort oraz kwestie związane z pobytem, ale odpowiedzialność za to, jak będzie przebiegało spotkanie rozkłada się na wszystkich. To od każdego uczestnika/uczestniczki zależy, jakie odbędą się warsztaty, co będzie się działo wieczorami, jak zostanie zagospodarowany czas dzieci i kto się nimi zajmie, by i dla nich Festiwal był przyjemnością. Razem też rozwiązujemy pojawiające się trudności i stawiamy czoła wyzwaniom.

 

Program Festiwalu

Ramowy program składa się ze spotkań całej społeczności rano i wieczoremgrup empatii oraz warsztatów. Nie ma podziału na uczestników i trenerów. Każdy uczestnik może (nie musi) być trenerem a każdy trener bywa też uczestnikiem.

Propozycje warsztatów zbierane są każdego dnia i każdy może uczestniczyć w tym, co go najbardziej zainteresuje. Nie ma wcześniejszych zapisów. Każdy może zaoferować dowolną aktywność w duchu Porozumienia bez Przemocy, np. warsztat, wykład, grupę dyskusyjną, tańce, czy cokolwiek innego.

Najważniejsza jest wymianadawanie i otrzymywanieuczenie się i dzielenie się swoją wiedzą oraz praktyka empatycznego stylu życia. Nie zapominamy również o świętowaniu i radości ze wspólnego bycia razem.

 

Spotkania społeczności

Codziennie rano po śniadaniu oraz wieczorem po kolacji zaplanowane są spotkania całej społeczności. Ich celem jest zebranie wszystkich osób w jednym czasie i miejscu, by wspólnie omówić to, co się dzieje na Festiwalu, wspólnie cieszyć się z tego, co było fajne i wspólnie pochylić się nad tym, co warto zmienić. Jest to moment, gdy moc Porozumienia bez Przemocy objawia się w całej okazałości. To na tych spotkaniach zbierane są rano propozycje warsztatów na dany dzień oraz omawiane wszystkie kwestie praktyczne dotyczące całej społeczności.

 

Grupy empatii

Festiwal NVC byłby niepełny gdyby zabrakło grup empatii! Są to stałe grupy 5-6 osobowe, które wyłaniane są pierwszego dnia. Grupy spotykają się codziennie na godzinę, w celu dania empatii każdej osobie w grupie. Spotkania te nie mają w góry narzuconej formy, członkowie grupy sami ustalają w jaki sposób spędzą ten czas i jak podzielą go między sobą. Czas można bowiem podzielić bardzo różnie, ważne by od początku było wiadomo na co się wszyscy w grupie umawiają i by każdy miał czas dla siebie.

Mam wrażenie, że dokładne zrozumienie czym jest Festiwal NVC możliwe jest jedynie, gdy jest się jego częścią. Można bowiem napisać o nim wiele słów, jednak dopiero będąc w środku możliwe jest doświadczenie na własnej skórze tej atmosfery „współbycia” i współpracy.

 

Pierwszy Polski Festiwal NVC

 

Magdalena Malinowska-Berggren

Certyfikowana trenerka NVC

Magdalena Malinowska Empathic Way O mnie

Wspieram w budowaniu satysfakcjonującego życia i dobrych relacji, prywatnych i zawodowych, poprzez szkolenia indywidualne i grupowe pogłębiające umiejętność skutecznej komunikacji. Inspiruję do szczerego dawania informacji zwrotnych oraz otwartości na perspektywę innych osób. Pomagam we wdrażaniu Porozumienia bez Przemocy (NVC) m.in. w związkachfirmach i w organizacjach pozarządowych. Pracuję głównie z osobami, które pragną czerpać radość i spełnienie z autentycznych relacji z innymi.

Moje działania oparte są o Porozumienie bez Przemocy (NVC), którego twórcą jest Marshall B. Rosenberg, o metody edukacji pozaformalnej oraz podejście Coaching for Transformation. Prowadzę firmę Empathic Way (www.empathicway.pl), w ramach której propaguję Porozumienie bez Przemocy (NVC) oraz rozpowszechniam szczere i jasne wyrażanie siebie oraz słuchanie innych z szacunkiem i empatią. Przez dwa lata prowadziłam Warszawską Grupę Empatii, oferuję regularne warsztaty grupowe i szkolenia indywidualne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Jestem autorką kursu online „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą”.

Porozumienie bez Przemocy poznałam w 2010 roku i „przepadłam” na zawsze. Trenerki i trenerzy, od których uczyłam się Porozumienia bez Przemocy to m.in.: Miki Kashtan, Yoram Mosenzon, Roxy Manning, Sabine Geiger, Kay Rung, Liv Larsson, Joanna Młynarz, Lucyna Wieczorek, Ewa Orłowska, Pernille Plantener, Towe Widstrand, Shona Cameron, Deborah Bellamy, Joachim Berggren, Aga Rzewuska-Paca, Kirsten Kristensen i Magdalena Sendor.